Zpět na seznam

Klikoroh devětsilový

Liparus glabrirostris

Známé také jako
  • Lalokonosec devětsilový
Popis zvířete
Klikoroh devětsilový, vědecky známý jako Liparus glabrirostris, je druh brouka náležící do čeledi zlatohlávkovití. Má točivý, spirálovitý roh, který dává pochopení svému českému jménu. Tento brouk je považován za velmi vzácný a jeho populace je omezena na západní a střední Evropu.

Jedná se o středně velkého brouka, jehož velikost se pohybuje od 8 do 12 milimetrů. Má lesklé tělo, které je zbarveno do hněda až černohnědé barvy. Jeho hlava je poměrně velká s majestátním rohem, který slouží jako nástroj pro boj s jinými samci o samice. Klikoroh devětsilový má silné končetiny, které mu umožňují pohybovat se po zemi a také pomáhají při kopání do půdy, kde žije a hledá potravu.

Klikoroh devětsilový je brouk, který preferuje vlhké, chladné a stinné prostředí. Naleznete jej tedy převážně v lesích a na loukách. Larvy tohoto brouka se vyvíjejí v půdě a živí se kořeny rostlin, zejména těch z čeledi hvězdnicovité, odtud také část jeho názvu - "devětsilový". Dospělci jsou aktivní hlavně v noci.

Vzhledem ke své vzácnosti je tento druh chráněn v některých zemích. Jeho populace a rozšíření jsou předmětem výzkumu, protože jeho přítomnost může indikovat zdraví a biodiverzitu daného ekosystému. Klikoroh devětsilový je fascinujícím příkladem evoluční adaptace a unikátnosti přírodního světa.
Nové fotografie zvířat