Zpět na seznam

Klínatka rohatá

Ophiogomphus cecilia

Foto: Klínatka rohatá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Podkmen šestinozí
Třída hmyz
Podtřída křídlatí
Řád vážky
Podřád šídla
Čeleď klínatkovití
Rod klínatka
Váhy a míry
Délka od 55 do 60 m
Délka rozpětí křídel od 65 do 75 mm
Popis zvířete
Klínatka rohatá, vědecky známá jako Ophiogomphus cecilia, je fascinující druh vážky, který patří do čeledi klínatkovitých. Tento druh je rozšířený především v Evropě a Asii. V České republice patří mezi chráněné druhy. Je to zvíře, které je známo svým specifickým vzhledem a schopností létat rychlostí až 50 km/h.

Klínatka rohatá má velmi odlišný vzhled v závislosti na pohlaví. Samci jsou obecně zelení s černými skvrnami a měří od 45 do 50 mm na délku, zatímco samice jsou žlutohnědé a mohou měřit až do 55 mm. Oba pohlaví mají silný, robustní tělo a dlouhé, úzké křídla, které mohou dosáhnout až 35 mm na délku.

Klínatka rohatá je výborným predátorem, který ovládá let při lovu kořisti. Živí se především menšími hmyzími druhy jako jsou mouchy, komáři nebo motýli. Životní cyklus klínatky rohaté je poměrně dlouhý, sahá až do 5 let. Klade 500-600 vajíček, které se vyvíjejí v larvy a poté v dospělé jedince.

Toto zvíře preferuje čisté, pomalu tekoucí a stojaté vody, včetně rybníků, jezer a řek. Létají od května do srpna, a to zejména v dopoledních a odpoledních hodinách.

Jako mnoho jiných druhů vážek, i klínatka rohatá je indikátorem zdravého a čistého prostředí, protože je velmi citlivá na změny v kvalitě vody a vzduchu. Proto je její přítomnost často považována za znak zdravého ekosystému.

Přestože je klínatka rohatá chráněná v několika zemích, včetně České republiky, stále čelí hrozbám v podobě ztráty přirozeného prostředí a znečištění vody. Proto je důležité pokračovat v ochraně těchto jedinečných a fascinujících tvorů.
Nové fotografie zvířat