Zpět na seznam

Kukačka kohoutí

Geococcyx californianus

Foto: Kukačka kohoutí
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád kukačky
Čeleď kukačkovití
Rod kukačka
Váhy a míry
Délka 56 cm
Hmotnost 300 g
Rychlost 24 km/h
Biologická data
Délka života od 7 do 8 let
Popis zvířete
Kukačka kohoutí (Geococcyx californianus), známá také jako pouštní běžec, je exotické zvíře původem z pouští a polopouští Jihozápadu Spojených států a severu Mexika. Tato jedinečná ptáčí druh patří do rodu Geococcyx a je největší druh kukačky v Severní Americe.

Kukačka kohoutí má dlouhé, štíhlé tělo, které měří v průměru 56-61 cm na délku a váží 300-600 gramů. Její zbarvení je jedinečné – na zádech a hlavě je tmavě hnědá až šedá, zatímco její břicho je světle hnědé až bílé. Kukačky kohoutí se také vyznačují zřetelnými bílými pruhy na křídlech a ocasním peří. Hlavní charakteristikou jsou její silné nohy a dlouhé prsty, které ji umožňují běhat rychlostí až 24 km/h.

Kukačky kohoutí jsou všežravci a jejich strava zahrnuje malé plazy, hmyz, ptáky a savce, ale také ovoce a semena. Jsou známé svou schopností lovění hadů, včetně jedovatých druhů, jako je chřestýš.

Tyto ptáci jsou monogamní a páry zůstávají spolu po celý rok. Hnízdí na zemi, kde samice snese až tři vejce. Inkubace probíhá po dobu 20 dnů a po vylíhnutí jsou mláďata schopna běhat a krmit se téměř okamžitě.

Přestože je kukačka kohoutí přizpůsobená k životu v suchých, aridních oblastech, je závislá na dostupnosti vody pro pití. Její populace trpí kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovem pro obchod s domácími zvířaty. Kukačka kohoutí je však chráněna zákonem a je klasifikována jako druh s nejnižší prioritou ohrožení.

Kukačka kohoutí je zajímavé a jedinečné zvíře, které je důležitou součástí ekosystému pouští. Její přizpůsobivost, rychlost a lovecké schopnosti ji činí fascinující studijní oblastí pro mnoho přírodovědců a ornitologů.
Mapa výskytu
Foto: Kukačka kohoutí - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat