Zpět na seznam

Kukačka koel

Eudynamys scolopaceus

Foto: Kukačka koel
Váhy a míry
Délka od 39 do 46 cm
Popis zvířete
Kukačka koel (Eudynamys scolopaceus) je druh ptáka z rodu Eudynamys a rodiny kukačkovitých. Je rozšířená v široké oblasti od Indie až po Austrálii. Je známá svým hlasitým voláním, které je často slyšet o ranních hodinách.

Koel je velký pták, dosahující délky až 45 centimetrů. Obě pohlaví se výrazně liší v zbarvení; samci jsou zbarveni výrazně černě s rudým okem, zatímco samice mají hnědavé zbarvení s bílými a šedými skvrnami na těle a křídlech, což jim dodává kamuflážní vzhled.

Kukačka koel je známá svým chováním podobným kukačce. Stejně jako ostatní kukačky, ani tito ptáci nebudují vlastní hnízda, ale odkládají svá vejce do hnízd jiných druhů ptáků. Jakmile je koelí mládě vylíhnuté, hostitelský pták ho krmí a stará se o něj, dokud není schopný samostatně žít.

Co se týče stravy, kukačka koel je všežravá. Živí se ovocem, semeny, hmyzem, malými obratlovci a ptáčími vejci. Její oblíbenou potravou jsou fíky, které hledá v korunách stromů.

Kukačka koel je velmi adaptivní druh, schopný přizpůsobit se různým prostředím. Je možné ji najít v deštných pralesích, mangrovech, zahradách a dokonce i ve městských parcích a zahradách.

Přes její adaptabilitu a rozšíření, populace kukačky koel poklesla v důsledku odlesňování a úbytku přirozených stanovišť. Přesto je stále považována za druh s nízkým rizikem vyhynutí.
Nové fotografie zvířat