Zpět na seznam

Létavka obecná

Rhacophorus leucomystax

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád žáby
Čeleď létavkovití
Popis zvířete
Létavka obecná, vědecky známá jako Rhacophorus leucomystax, je fascinující druh žáby, který je schopen plachtit z jednoho stromu na druhý díky svým unikátním tělesným adaptacím. Toto zvíře je obvykle zelené barvy, což mu pomáhá skrýt se ve svém přirozeném prostředí v listnatých stromech. Díky jejich dlouhým nohám a širokým blánám mezi prsty na nohou jsou schopné se vznést vzduchem na vzdálenost až 50 metrů.

Létavka obecná dorůstá délky až 9 centimetrů, přičemž samice jsou obvykle větší než samci. Tělo je pokryté hladkou kůží, která je často pokryta malými bradavicemi a skvrnami, které mohou být různých barev - od žluté po černou. Oči jsou velké a vynikající, což umožňuje létavce vidět široký úhel kolem sebe.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů žab, létavka obecná je převážně noční tvor, který tráví většinu dne skryt mezi listy stromů. Když přijde noc, stromové žáby se vydávají na lov hmyzu a dalších malých bezobratlých. Páření probíhá v noci během období dešťů, kdy samičky klade svá vejce na listy stromů nad vodními plochami. Když se larvy vykulí, spadnou do vody, kde se dále vyvíjejí.

Létavka obecná je rozšířena v několika zemích jižní a jihovýchodní Asie, včetně Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu. Jejich přirozeným prostředím jsou tropické a subtropické deštné lesy, kde si vytvářejí domovy ve vysokých stromech. I přes značné ztráty životního prostředí v důsledku odlesňování se tento druh žáby stále považuje za poměrně běžný a není považován za ohrožený.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat