Zpět na seznam

Mlynařík dlouhoocasý

Aegithalos caudatus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď mlynaříkovití
Rod mlynařík
Váhy a míry
Délka od 13 do 15 cm
Délka rozpětí křídel od 16 do 19 cm
Délka ocasu od 6 do 10 cm
Biologická data
Délka života od 2 do 3 let
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) je malý, okázale zbarvený pták, který se vyskytuje v Evropě a Asii, především ve střední a východní části Evropy. Je známý také pod názvem dlouhoocasá titmouse v anglicky mluvících zemích.

Mlynařík dlouhoocasý je od hlavy až k ocasu dlouhý 13–15 cm, z toho 7–9 cm tvoří jeho ocas. Váží přibližně 7–9 gramů. Jeho zbarvení je velmi nápadné. Hlava je bílá s černými skvrnami na očích a kolem zobáku. Horní část těla, křídla a ocas jsou temně hnědé až černé, zatímco spodní část těla je světle hnědá až krémově bílá.

Jedná se o velmi aktivního a pohyblivého ptáka, který se pohybuje ve skupinách. Tyto skupiny mohou mít až dvacet členů. Mlynařík dlouhoocasý je všežravý, ale především se živí drobnými hmyzími larvami a pavouky.

Hnízdí ve stromových dutinách, ale také v hnízdních budkách. Samice klade až 12 vajec, která inkubuje po dobu dvou týdnů. Mladí ptáci pak opouštějí hnízdo po dalších dvou týdnech.

Mlynařík dlouhoocasý je pták, který se vyznačuje dlouhým ocasem, odtud také jeho název. Přestože je malý, je velmi odolný vůči chladu, dokáže přežít i v extrémně nízkých teplotách. Jeho zpěv je velmi melodický a lze jej slyšet zejména na jaře.

Přestože nejde o ohrožený druh, je důležité chránit jeho přirozené prostředí, protože je citlivý na změny ve svém okolí. V České republice je mlynařík dlouhoocasý chráněný jako silně ohrožený druh.
Mapa výskytu
Foto: Mlynařík dlouhoocasý - výskyt
Nové fotografie zvířat