Zpět na seznam

Nosorožec jávský indonéský

Rhinoceros sondaicus sondaicus

Foto: Nosorožec jávský indonéský
Známé také jako
  • Nosorožec jávský
  • Nosorožec indonéský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád lichokopytníci
Čeleď nosorožcovití
Rod nosorožec
Popis zvířete
Nosorožec jávský indonéský, vědecky známý jako Rhinoceros sondaicus sondaicus, je vzácný a kriticky ohrožený poddruh nosorožce jávského, který je považován za jedno z nejvzácnějších velkých savců na světě. Je endemický pro Indonésii, konkrétně pro západní část ostrova Jáva, kde je jeho existence vázána na husté nížinné tropické deštné pralesy, bažiny a hustě rostlinné oblasti u řek.

Nosorožec jávský indonéský je jednorožec s tělem pokrytým šedou nebo hnědou kůží, která je mnohem hladší a méně rýhovaná než u jiných druhů nosorožců. Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky 2 až 4 metry a výšky 1,4 až 1,7 metru v kohoutku, s hmotností kolem 900 až 2 300 kilogramů. Tyto rozměry ho řadí mezi menší druhy nosorožců.

Jeho jediný roh je malý, obvykle nevětší než 20 centimetrů, a je tvořen z keratinu, podobně jako naše vlasy a nehty. Tento roh už nemá takový význam pro obranu jako u jiných druhů nosorožců, ale spíše slouží jako symbol statusu a dominance u samců.

Nosorožci jávští indonéští jsou známi svou plachostí a noční aktivitou. Přes den se často ukrývají v husté vegetaci a koupají se v blátě, aby se ochránili před horkým sluncem a parazity. Jsou to samotáři s malými teritoriemi, které si aktivně brání.

Představují býložravce, který se živí širokým spektrem rostlin, včetně listů, výhonků, větviček, ovoce a kůry. Měli bychom zdůraznit, že se jedná o velmi citlivý a ohrožený poddruh, jehož populace je v současné době odhadována na méně než 70 jedinců. Hlavními hrozbami pro tuto populaci jsou ztráta přirozeného prostředí kvůli zemědělství a nelegální pytláctví pro jejich roh.
Nové fotografie zvířat