Zpět na seznam

Nyala nížinná

Tragelaphus angasii

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Rod nyala
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 90 do 110 cm
Délka od 1,4 do 1,6 m
Hmotnost od 55 do 125 kg
Biologická data
Délka březosti 7 m
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Nyala nížinná (Tragelaphus angasii) je druh antilopa, který je součástí skupiny známé jako tragelaphy. Pochází z jižní Afriky, kde žije v různých typech prostředí od suchých savan po deštné lesy. Jejich oblíbeným prostředím jsou ale křovinaté oblasti s hojným podrostem, který jim poskytuje dostatek skrýší a zdrojů potravy.

Nyaly nížinné jsou středně velké antilopy s tělem dlouhým od 135 do 195 cm a ramenní výškou mezi 90 až 110 cm. Samice jsou obecně menší než samci a váží mezi 55 až 68 kg, zatímco samci váží od 98 do 125 kg. Mají krásné srsti, jejichž barva se mění od světle hnědé až po šedou u samic na tmavě hnědou nebo téměř černou u samců. Kozly jsou navíc zdobeny až 14 bílými pruhy, které pokrývají jejich tělo od hřbetu až po boky.

Samci mají také impozantní rohy, které mohou dosahovat délky až 80 cm a jsou spirálovitě zakroucené. Mladé samice a samci jsou podobní, ale samci začínají tmavnout a rostou jim rohy, jakmile dosáhnou pohlavní dospělosti ve věku asi 18 měsíců.

Nyaly jsou býložravci, jejichž strava se skládá převážně z listů, výhonků, květů, plodů a trav. Preferují mladé, měkké listy a výhonky, ale přizpůsobí se stravě dostupné v dané roční době nebo prostředí.

Nížinná nyala je převážně aktivní v noci a za svítání a soumraku, kdy se vydává na pastvu. Během dne se zdržuje ve stínu stromů a keřů. Je to spíše plaché a opatrné zvíře, které se při nebezpečí rychle ukrývá v hustém podrostu.

Co se týče rozmnožování, samci jsou teritoriální a soutěží o samice během období říje. Samice rodí jedno mládě po gestaci trvající 220 dní. Mládě je pak kojeno po dobu šesti až devíti měsíců.

Nyala nížinná není momentálně považována za ohrožený druh, ale je ohrožena ztrátou přirozeného prostředí a lovem. Je chráněna v mnoha oblastech svého rozšíření a populace se zdá být stabilní.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat