Zpět na seznam

Orel mořský

Haliaeetus albicilla

Váhy a míry
Délka od 69 do 92 cm
Hmotnost od 4 do 7 kg
Délka rozpětí křídel 2,5 m
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Orel mořský, vědeckým jménem Haliaeetus albicilla, je druh dravého ptáka náležícího do rodiny jestřábovitých. Toto impozantní zvíře je známo svým výrazným vzhledem, který zahrnuje výrazný zobák v barvě žluté až oranžové, bílé ocasní perie a tmavě hnědé tělo. Jde o jednoho z největších druhů orlů na světě, s rozpětím křídel dosahujícím až 2,5 metru a hmotností až 7 kilogramů.

Orel mořský se vyskytuje především v severní Evropě a Asii, ačkoli je možné ho nalézt i v jiných částech světa. Přednost dává otevřeným krajinám u moře nebo velkých jezer, kde loví ryby a vodní ptáky.

Orel mořský je monogamní druh, který si svého partnera vybírá na celý život. Hnízda si staví na vysokých stromech nebo na skalních útesech, kde samice klade obvykle dvě vejce. Mláďata se líhnou po zhruba 38 dnech a rodiče se o ně starají až do doby, než jsou schopna samostatně žít a lovit.

Dlouhověkost orla mořského je poměrně vysoká, v přírodě se může dožít až 25 let a v zajetí dokonce až 35 let. Je to zvíře chráněné, protože jeho populace byla v minulosti silně ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí a také kvůli ilegálnímu lovu.

Orel mořský je, stejně jako všechny druhy orlů, symbolem síly, svobody a nezávislosti. Je zobrazován na erbech, vlajkách a mincích mnoha států a v některých kulturách je považován za posvátné zvíře.
Mapa výskytu
Foto: Orel mořský - výskyt
Nové fotografie zvířat