Zpět na seznam

Ovce tlustorohá

Ovis canadensis

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Rod ovce
Váhy a míry
Výška v kohoutku 106 cm
Délka od 150 do 180 cm
Hmotnost od 53 do 140 kg
Popis zvířete
Ovce tlustorohá (Ovis canadensis), známá také jako velká rohatá ovce, je vzácné a působivé zvíře, které je endemické pro Severní Ameriku. Toto zvíře je druhem divoké ovce, který se vyznačuje vysokou vytrvalostí a adaptabilitou. Má kompaktní, robustní tělo s dlouhými, štíhlými nohami a velkými, širokými kopyty, které jsou perfektně přizpůsobeny skalnatému terénu, na kterém se pohybuje.

Jméno "tlustorohá" je odvozeno od impozantních rohů, které jsou charakteristickým znakem tohoto druhu. Samci, známí jako berani, mají mohutné, silné rohy, které se mohou stočit do více než plného kruhu a dosáhnout délky až 160 cm. Samice, neboli ovce, mají také rohy, ale jsou mnohem menší a jemnější.

Srst ovce tlustorohé má obvykle světle hnědou až tmavě hnědou barvu, která se mění v závislosti na ročním období a pohlaví zvířete. Břicho a vnitřní strana zadních nohou jsou světlejší, zatímco krk a přední část těla jsou obvykle tmavší.

Ovce tlustorohé jsou býložravci, jejichž strava se skládá převážně z různých druhů trav, bylin, listů a větviček. Jsou velmi aktivní během dne, kdy se pasou a odpočívají.

Tyto ovce jsou velmi dobře přizpůsobené životu v drsných podmínkách. Často obývají horské oblasti, kde panují extrémní teploty a řídký vzduch. Jsou schopné přežít i v nízkých teplotách a vysokých nadmořských výškách, kde je málo potravy.

Ovce tlustorohé jsou také známé svými unikátními rituály námluv. Během období páření dochází mezi samci k soutěživému chování, kdy se snaží zaujmout samice pomocí svých impozantních rohů a pomocí různých vizuálních a zvukových signálů.

Jedná se o ohrožený druh, jehož populace byla v minulosti vážně narušena kvůli nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí. Dnes jsou ovce tlustorohé chráněny zákonem a provádějí se různé snahy o jejich ochranu a obnovu populace.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat