Zpět na seznam

Pakambala velká

Scophthalmus maximus

Foto: Pakambala velká
Váhy a míry
Délka od 50 do 80 cm
Popis zvířete
Pakambala velká, vědecky známá jako Scophthalmus maximus, je mořská ryba náležící do čeledi platýsovitých. Toto zvíře je největším zástupcem svého druhu, odtud pochází i jeho specifické označení "maximus".

Jedná se o rybu dorůstající až do hmotnosti 15 kilogramů a délky až 100 cm. Její tělo je téměř kruhové a silně zploštělé. Typicky má svrchní stranu těla hnědou s nepravidelnými skvrnami, spodní strana je světlá, někdy až bílá. Oči má na vrchní straně těla, ústa jsou malá a vybavena jemnými zuby. Obě ploutve jsou velké a téměř se dotýkají na břiše. Její tělo je pokryté drobnými šupinami.

Pakambala velká je všežravec, který se živí hlavně malými bezobratlými živočichy, červy, měkkýši a malými rybami. Díky svému způsobu přizpůsobení se prostředí dokáže být velmi neviditelná na mořském dně, což jí umožňuje úspěšně lovit.

Je to poměrně pomalé zvíře, které tráví většinu času ležením na mořském dně. Samice jsou větší než samci a jsou schopné klást až milion vajíček.

Pakambala velká je rozšířená převážně v severním Atlantiku, od Barentsova moře po Středozemní moře. Obývá oblasti s mělkou vodou, často v blízkosti pobřeží, ale dokáže se vyskytovat i v hloubkách až 100 metrů.

Tato ryba je velmi oblíbená v gastronomii díky svému jemnému a chutnému masu. Je také často chována v akváriích pro svůj atraktivní vzhled.
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat