Zpět na seznam

Pardál ostrovní

Neofelis diardi

Foto: Pardál ostrovní
Známé také jako
  • Pardál diardův
  • Levhart diardův
  • Felis diardii
  • Felis macrocelis
  • Felis marmota
  • Neofelis nebulosa diardi
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Rod pardál
Popis zvířete
Pardál ostrovní, známý také pod svým vědeckým názvem Neofelis diardi, je vzácný a fascinující druh divoké kočkovité šelmy, která se přirozeně vyskytuje v tropických lesích jihovýchodní Asie. Žije hlavně na ostrovech Borneo a Sumatra, ale také v Malajsii, Thajsku a Myanmaru. Tento vzácný a tajemný druh kočkovité šelmy se vyznačuje střední velikostí s hmotností mezi 10 až 25 kg a délkou těla 75 až 112 cm, s dalšími 60 až 95 cm ocasu.

Jednou z převládajících charakteristik pardála ostrovního je jeho srst, která je krátká a hladká, s barevnými odstíny od světle žluté po tmavě hnědou. Má rozmístěné černé skvrny, které jsou menší na hlavě a krku, ale větší a rozložené do růžic na těle a končetinách, což mu dává vzhled podobný levhartu.

Pardál ostrovní je přizpůsobený životu v hustých pralesích a je schopen šplhat po stromech díky svým silným tlapám a ostrým drápům. Je to samotářský noční lovec, který se živí především menšími savci, ptáky a hmyzem. Přestože je pardál ostrovní velmi úspěšný lovec, tak jeho populace trpí kvůli ztrátě přirozeného prostředí z důvodu odlesňování a ilegálního lovu kvůli kožešinám.

Tento druh je také známý svou plachostí a tajemností, což z něj dělá jedno z nejméně studovaných velkých kočkovitých šelem. Pardál ostrovní je v současné době zařazený na červený seznam IUCN jako zranitelný druh, přičemž hlavní hrozbou je ztráta přirozeného prostředí a ilegální lov. Ochranná opatření jsou nezbytná k zajištění přežití tohoto jedinečného a ohroženého druhu divoké kočky.
Mapa výskytu
Foto: Pardál ostrovní - výskyt
Nové fotografie zvířat