Zpět na seznam

Pěnkava obecná

Fringilla coelebs

Známé také jako
  • Pěnkava domácí
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď pěnkavovití
Rod pěnkava
Váhy a míry
Délka od 14 do 16 cm
Hmotnost od 18 do 29 g
Délka rozpětí křídel od 24,5 do 28,5 cm
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Pěnkava obecná, vědecky známá jako Fringilla coelebs, je středně velký druh pěvce, který je hojně rozšířený po celé Evropě, ale je ho také možné najít v severní Africe a západní Asii. Patří do rodu Fringilla, který zahrnuje pouze dva druhy: pěnkavu obecnou a pěnkavu jikavec.

Pěnkava obecná měří přibližně 14 až 18 cm na délku a váží mezi 19 a 24 gramy. Samec se vyznačuje svým jasně zbarveným peřím, které zahrnuje různé odstíny modré, červené a žluté barvy, a kontrastuje tak s mnohem jednodušší a méně nápadným peřím samice, které je převážně hnědé a šedé. Křídla a ocas jsou u obou pohlaví černé s bílými a šedými pruhy.

Pěnkava obecná je všežravec, který se živí širokou škálou potravy, včetně semínek, bobulí, hmyzu a dalších malých bezobratlých. Její zpěv je melodický a zvonivý, což je jedna z jejích nejznámějších charakteristik.

Tato ptáčí dovednost je obzvláště důležitá během období rozmnožování, kdy samec zpívá, aby přilákal samici. Páření probíhá na jaře a léto, kdy samice snáší až dvě snůšky vajec. Vajíčka jsou modrozelená s červenohnědými skvrnami a jsou inkubována po dobu asi dvou týdnů. Mladí ptáci jsou pak krměni oběma rodiči.

Pěnkava obecná je stálý druh v západní a jižní Evropě, zatímco v severní a východní Evropě je tažná. Její populace je v současné době považována za stabilní, ačkoli je občas ohrožena ztrátou přirozeného prostředí a používáním pesticidů v zemědělství.

Vzhledem k jejímu širokému rozšíření a velkému počtu jedinců je pěnkava obecná často předmětem výzkumu ornitologů. Je také populárním zvířetem pro pozorování ptáků a je znázorněna na několika evropských známkách jako symbol přírody a divokého života.
Mapa výskytu
Foto: Pěnkava obecná - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat