Zpět na seznam

Perlorodka říční

Margaritifera margaritifera

Foto: Perlorodka říční
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Perlorodka říční, vědecky známá jako Margaritifera margaritifera, je druh sladkovodní mušle z čeledi Unionidae. Toto zvíře je výjimečné svou schopností produkovat perly, a proto je považováno za velmi cenné.

Perlorodka říční je velká mušle, jejíž délka může dosáhnout až 15 cm, a její lastura je obvykle tmavě hnědá až černá. Vyznačuje se jednoduchou anatomickou strukturou, ale jedinečnou životní strategií. Má žaberní aparát, pomocí kterého filtruje vodu a získává z ní potravu - jedná se hlavně o drobné částice organické hmoty.

Perlorodka říční je známá svým dlouhým životem. Některé exempláře dokážou žít až 150 let, což je neobvyklé pro sladkovodní mušle. To je možné díky jejich pomalému růstu a nízkému metabolickému tempu, které jsou přizpůsobeny chladným a čistým vodám, v nichž preferují žít.

Rozmnožování perlorodky říční je velmi specifické. Samice uchovává vajíčka ve svých žábrách, kde jsou oplozena a vytvářejí larvy zvané glochidie. Tyto glochidie jsou poté vypuštěny a přichytí se na tělo ryby, kde se vyvíjejí, dokud nejsou schopny se osamostatnit. Tento unikátní životní cyklus vyžaduje přítomnost určitých druhů ryb, které fungují jako hostitelé pro glochidie, což je jedním z důvodů, proč je perlorodka říční tak citlivá na změny ve svém prostředí.

Perlorodka říční je obdivována nejen pro své perly, ale také pro svůj význam v ekosystému. Jako filtrující organismus hraje klíčovou roli v čištění vody a udržování její kvality. Bohužel, kvůli znečištění, ztrátě přirozeného prostředí a nadměrnému sběru pro perly, je perlorodka říční nyní považována za ohrožený druh v některých oblastech. Její ochrana je tedy klíčová pro zachování tohoto jedinečného druhu a pro udržení zdravých sladkovodních ekosystémů.
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat