Zpět na seznam

Pískomil tamaryškový

Meriones tamariscinus

Foto: Pískomil tamaryškový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád hlodavci
Čeleď myšovití
Rod pískomil
Popis zvířete
Pískomil tamaryškový (Meriones tamariscinus) je malý hlodavec řazený do čeledi myšovitých. Toto zvíře je endemické pro střední Asii, konkrétně pro regiony Turkmenistánu, Íránu a Afghánistánu, kde obývá pouštní a polopouštní oblasti, stejně jako hory a kamenité svahy.

Pískomil tamaryškový má zbarvení od šedohnědé po hnědou, které mu pomáhá se skrývat před predátory v jeho přirozeném prostředí. Má výrazně vyvinuté zadní končetiny, které mu umožňují pohybovat se po písku pomocí skoků, a ostré drápy, které využívá pro hrabání v zemi a hledání potravy. Jeho tělo měří v průměru kolem 15 cm a váží zhruba 110 gramů. Má také dlouhý ocas, který dosahuje délky až 16 cm, a slouží k udržení rovnováhy během skákání.

Na rozdíl od ostatních myšovitých, pískomil tamaryškový je aktivní hlavně v noci, kdy vyhledává potravu. Jeho strava je z velké části tvořena různými druhy semínek, ovocem a listy, ale může také zahrnovat hmyz a malé bezobratlé.

Samice tohoto druhu rodí obvykle dvakrát ročně, a to 2 až 8 mláďat po březosti trvající přibližně 21 dní. Mláďata jsou zpočátku zcela bezmocná a otevřou oči až po dvou týdnech. Jsou odstavena po 4 až 5 týdnech a dosahují pohlavní dospělosti ve věku kolem 2 měsíců.

Pískomil tamaryškový je velmi přizpůsobivý a odolný hlodavec, který je schopen přežít v náročných podmínkách pouště. Mimo svou přirozenou oblast rozšíření je tento druh často chován jako domácí mazlíček díky své malé velikosti a relativně nenáročné péči.
Nové fotografie zvířat