Taxonomie
Biologická data
Délka života |
od 3 do 5 let |
Stav ohrožení
Popis zvířete
Pstruh obecný potoční (Salmo trutta morpha fario) je druh sladkovodní ryby známý pro svou schopnost adaptace na řadu rozmanitých prostředí, a je to jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších druhů ryb mezi sportovními rybáři. Tato ryba je obecně malá až středně veliká, s průměrnou délkou mezi 20 až 60 cm a váhou kolem 1 až 2,5 kg, ačkoli některé exempláře mohou dosáhnout mnohem větších rozměrů.
Pstruh obecný potoční je velmi atraktivní ryba s jasně zbarvenými šupinami, které se mění podle prostředí, ve kterém ryba žije. Běžně má tělo pokryté malými černými, červenými a zlatožlutými skvrnami na boku a na hřbetě, které kontrastují s jeho stříbrně bílým břichem. Hlava je poměrně malá s velkýma očima a ústy plnými ostrých zubů.
Pstruh obecný potoční má velmi variabilní dietu, která se mění s věkem a ročním obdobím. Jako mladí se živí hlavně malými bezobratlými, jako jsou hmyz, larvy a korýši, zatímco dospělci mohou konzumovat také menší ryby a obojživelníky.
Tato ryba je typická pro studené a čisté horské a podhorské potoky a řeky s kamenitým dnem, kde má ráda rychlejší proudy a hlubší místa u břehů. Je přizpůsobená k životu v těchto podmínkách díky svému strmému a silnému tělu, které je schopné odolávat silnému proudu.
Pstruh obecný potoční je známý svým komplikovaným a fascinujícím reprodukčním cyklem. Samice vytváří v kamenitém dně štěrbinu, do které klade tisíce jiker, které samec následně oplodňuje. Poté se jikry zahrabou zpět do štěrbiny, kde zůstávají chráněné před predátory a proudem až do vylíhnutí.
Pstruh obecný potoční je také oblíbenou rybou mezi sportovními rybáři pro svou bojovnost a významnou roli, kterou hraje v ekosystému řek a potoků. Je také často chován v rybnících pro sportovní a komerční účely. Jeho maso je vysoce ceněno pro svou jemnou chuť a texturu.