Zpět na seznam

Racek mořský

Larus marinus

Foto: Racek mořský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď rackovití
Váhy a míry
Délka od 31 do 74 cm
Hmotnost 2 kg
Délka rozpětí křídel od 1,4 do 1,7 m
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek mořský (Larus marinus) je velký druh mořského ptáka, který patří do čeledi rackovitých. Jeho vědecké jméno "Larus marinus" důrazně odráží jeho přirozené prostředí. Tento druh racka je považován za největšího ze všech racků, s délkou těla dosahující až 75 centimetrů a rozpětím křídel až 170 centimetrů.

Racek mořský se vyznačuje svým robustním tělem s velkou hlavou a silným zobákem. Jeho peří je většinou bílé, s tmavě šedým hřbetem a křídly. Konečky křídel jsou černé s bílými skvrnami. Oči jsou žluté s červeným okrajem kolem zornice.

Tento druh racka je rozšířen především v severní části Atlantského oceánu, na pobřeží Severní Ameriky a Evropy. Vyznačuje se svou agresivitou a schopností přežít v drsných podmínkách. Je všežravý - jeho potravu tvoří ryby, korýši, hnízdní ptáci, vejce a také některé druhy savců.

Racek mořský je známý svou dlouhou dobou hnízdění, kdy je obzvláště agresivní vůči jakýmkoli vetřelcům, včetně lidí, kteří se přiblíží k jeho hnízdu. Hnízdo si staví nejčastěji na skalnatých ostrovech nebo útesech a samice v něm klade dvě až tři vejce. Mláďata jsou pak po vylíhnutí hnědě skvrnitá, aby se lépe maskovala v prostředí.

Jedná se o ptáka, který žije převážně samotářsky nebo v malých skupinách. Je velmi teritoriální, což znamená, že si dokáže ubránit své území před jinými druhy ptáků. Racek mořský je známý svými hlasitými, ostrými voláními, které vydává především během období hnízdění.

I přes svou robustnost a agresivitu je racek mořský stále ohrožený ztrátou přirozeného prostředí a znečištěním moře. Proto je důležité chránit jeho přirozené prostředí a zajistit mu dostatek potravy pro přežití.
Mapa výskytu
Foto: Racek mořský - výskyt
Nové fotografie zvířat