Zpět na seznam

Racek vnitrozemský

Ichthyaetus pipixcan

Foto: Racek vnitrozemský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Podřád racci
Čeleď rackovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek vnitrozemský (Ichthyaetus pipixcan), známý také jako Racek Franklinův, je středně velký druh racka, který je součástí čeledi Laridae. Má zhruba délku 32–42 cm a rozpětí křídel 97–114 cm. Dospělí jedinci mají světle šedý hřbet a horní část křídel, zatímco jejich hlava, krk a spodní část těla jsou bílé. Křídla jsou zdobena černými a bílými skvrnami. Zobák je krátký a žlutý s červeným konečkem.

Tyto ptáci se vyskytují v širokém rozmezí oblastí, od vnitrozemí Severní Ameriky až po pobřeží Tichého oceánu. Během zimních měsíců migrují do teplejších pobřežních oblastí, jako je Mexický záliv a Střední Amerika.

Racek vnitrozemský je všežravec, jeho strava se skládá především z hmyzu, malých ryb a korýšů, ale také z odpadků nebo zemědělských plodin. Také umí lovit ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách.

Hnízdí koloniálně na zemi v blízkosti vodních ploch, kde staví hnízda z rostlinných materiálů. Samice obvykle snáší 2 až 4 vejce, která jsou pak inkubována oběma rodiči po dobu asi 3 týdnů. Mladí ptáci jsou schopni létat asi po 5 týdnech.

Racek vnitrozemský je v současnosti považován za druh s nejnižším stupněm ohrožení. Jeho populace se v posledních desetiletích značně zvýšila, což je připisováno zvýšené dostupnosti potravy v důsledku zemědělských aktivit a odpadových skládek. Tento druh je chráněn v rámci Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů.
Nové fotografie zvířat