Zpět na seznam

Racek atlantický

Leucophaeus atricilla

Foto: Racek atlantický
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Podřád racci
Čeleď rackovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek atlantický, vědecky známý jako Leucophaeus atricilla, je druhem mořského ptáka z řádu vrubozobých, který je široce rozšířený v Severní Americe, zejména na atlantickém pobřeží. Často je spatřen také ve vnitrozemí, zejména v blízkosti jezer a řek. Tato středně velká dravá ptáčí rasa je charakteristická svým zbarvením, které je stříbřitě šedé až bílé s černými pruhy na křídlech. Má typický červený zobák a žluté nohy, což ho odlišuje od jiných druhů racků. V zimě získává bílou hlavu a šedý zobák.

Rackové atlantičtí jsou velmi hlasití a společenští ptáci, kteří žijí ve velkých koloniích. Při hnízdění jsou velmi teritoriální a chrání své hnízdo před predátory i jinými racky. Živí se širokou škálou potravy, včetně ryb, korýšů, hmyzu, mlžů a dalších bezobratlých. Jsou známí také tím, že loví potravu na hladině vody nebo dokonce krádeží potravu jiným ptákům.

Hnízdění probíhá od dubna do července na písečných plážích, ostrovech nebo slaných mokřadech. Samice obvykle klade 1-3 vejce, která jsou inkubována oběma rodiči po dobu 20-25 dnů. Mladí ptáci jsou poté krměni oběma rodiči a za 5 týdnů jsou schopni létat.

Racek atlantický je považován za nejsociálnější a nejhlasitější ze všech severoamerických racků. Jeho hlasitý křik je typickým zvukem pobřeží a je často slyšet i v noci. I přes velké množství přirozených predátorů, jako jsou supi, jestřábi nebo lišky, je tento druh hodnocen jako málo dotčený díky jeho rozsáhlé populaci a širokému rozšíření.
Nové fotografie zvířat