Zpět na seznam

Racek sněžní

Pagophila eburnea

Foto: Racek sněžní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Podřád racci
Čeleď rackovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek sněžní (Pagophila eburnea), také známý jako racek polární, je středně velký druh mořského ptáka náležící do čeledi rackovitých. Jedná se o jediný druh rodu Pagophila. Toto zvíře se vyznačuje svou převážně bílou barvou peří, které mu slouží jako dokonalé maskování v ledovcovém prostředí, kde nejčastěji žije. Má ušlechtilý vzhled s jemnými rysy a elegantním tělem, které dosahuje délky 40-46 cm a rozpětí křídel 108-125 cm.

Racek sněžní má krátký zobák a malé tělo s poměrně dlouhými křídly a nohama. Zobák je modrošedý s černou špičkou. Oči mají tmavě hnědou barvu, která je v kontrastu s bílým peřím. Jeho křídla jsou široká a silná, umožňující mu dlouhé lety nad mořskou hladinou.

Tento druh racka je hojně rozšířený v arktických oblastech, kde se vyskytuje především na plovoucích ledovcích a ledových krajinách. Jeho populace je největší na severu Kanady, Grónska, Sibiře a na Špicberkách. Racek sněžní je vysoce přizpůsobivý a odolný vůči drsným podmínkám polárního prostředí.

Strava racka sněžního se skládá především z ryb, korýšů a dalších mořských živočichů. Tito ptáci jsou však všežraví a dokážou se přizpůsobit dostupnosti potravy v dané oblasti, proto se mohou živit také mršinami nebo odpadky z lodí.

Rackové sněžní jsou tažní ptáci, kteří se na zimu stahují do jižnějších oblastí, často až k pobřeží Severní Ameriky a Evropy. Během rozmnožovací sezóny se vrací zpět do arktických oblastí, kde na pevném ledu staví svá hnízda.

Stupeň ohrožení tohoto druhu je klasifikován jako téměř ohrožený, především kvůli změnám klimatu, které ovlivňují jeho přirozené prostředí. Přesto se populace racků sněžních v posledních letech stabilizovala a jejich počet zůstává relativně konstantní.
Nové fotografie zvířat