Zpět na seznam

Racek žlutonohý

Larus fuscus

Foto: Racek žlutonohý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď rackovití
Váhy a míry
Délka od 48 do 56 cm
Hmotnost od 550 do 1180 g
Délka rozpětí křídel od 117 do 134 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek žlutonohý (Larus fuscus) je středně velký druh ptáka z řádu veslonohých, který je rozšířený především v Evropě a Asii. Jedná se o typického příslušníka rodu Larus. Může dosahovat délky až 60 cm a vážit až 1,3 kg. Jeho rozpětí křídel může být až 150 cm. Pohlaví se od sebe nijak výrazně neliší, obě pohlaví jsou zbarvena podobně.

Jeho peří je bílé s šedým hřbetem a křídly, která jsou zakončena černými špičkami. Jak už název napovídá, charakteristickým znakem je žluté zbarvení nohou a zobáku, který má kromě žluté barvy také oranžový proužek. Oči jsou obklopeny tenkým červeným kroužkem. Mladí jedinci mají hnědé skvrny a získávají dospělý vzhled až ve věku 4 let.

Racek žlutonohý je typickým pobřežním ptákem, který obývá mořské pobřeží, velká jezera a řeky. Není však vázaný pouze na vodní prostředí, často jej můžeme vidět i ve vnitrozemí, například na skládkách odpadů, kde hledá potravu. Jeho jídelníček je velmi různorodý, zahrnuje ryby, korýše, měkkýše, hmyz, ale také odpadky nebo jiné malé živočichy.

Hnízdí v koloniích, kde samice snáší obvykle 2 až 3 vejce. Doba sezení na vejcích je zhruba 27 dní. Mladí jedinci opouštějí hnízdo po 35 až 40 dnech.

Racek žlutonohý je tažný pták, který zimuje především na pobřeží Atlantiku. Populace tohoto druhu jsou poměrně stabilní, a to i přesto, že jsou někdy považovány za škůdce, zejména v oblastech s intenzivním rybolovem.

Tento druh je chráněný podle Bernské úmluvy, kde je zařazen v příloze II a podle Bonnské úmluvy, kde je zařazen v příloze II. a III. Racek žlutonohý je také zahrnut v Červeném seznamu IUCN, kde je hodnocen jako téměř ohrožený druh.
Nové fotografie zvířat