Zpět na seznam

Racek magellanský

Leucophaeus scoresbii

Foto: Racek magellanský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Podřád racci
Čeleď rackovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek magellanský (Leucophaeus scoresbii), také známý jako patagonský racek, je středně velký druh mořského ptáka z rodu Leucophaeus. Je endemický pro jižní část Jižní Ameriky, kde je možné ho najít především v oblasti Patagonie a na Falklandských ostrovech.

Jedná se o robustního ptáka, dosahujícího délky 39 až 44 centimetrů a vážícího až 500 gramů. Jeho peří je převážně šedé barvy, s bílým břichem a černým ocasem. Charakteristickým znakem je světle růžový zobák s černou špičkou a červeným kroužkem kolem oka, díky kterému je snadno rozpoznatelný.

Racek magellanský je monogamní druh, který si každý rok vybírá stejného partnera. Hnízdí v koloniích na skalnatých útesech nebo na písečných plážích, kde samice klade jedno až tři vejce. Potravu tvoří především ryby a korýši, ale jsou známi i jako oportunističtí predátoři, kteří se živí také mláďaty jiných druhů ptáků nebo jejich vejci.

Tento druh je známý svou odolností vůči extrémním podmínkám. Dokáže přežít v drsném klimatu jihu Jižní Ameriky, kde se teploty mohou pohybovat od mrazivých zim až po velmi chladné léta.

Racek magellanský je považován za druh málo dotčený lidskou činností, ačkoli jeho populace je sledována kvůli možným vlivům klimatických změn a rybolovu. Má velký význam pro místní ekosystémy, neboť pomáhá udržovat rovnováhu výskytu korýšů a ryb. Navzdory svému názvu je tento pták pojmenován po portugalském mořeplavci Fernandu Magellanovi, který jako první Evropan proplul tímto územím.
Nové fotografie zvířat