Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Různozubec mexický, známý též pod svým latinským jménem Heterodontus mexicanus, je fascinující typ žraloka, který nese své jméno kvůli neobvyklému uspořádání a tvaru svých zubů. Tento druh žraloka je jednou z nejstarších dosud existujících skupin žraloků, jeho existence je doložena již od období jury před 200 miliony let.
Různozubec mexický dospívá do délky okolo 1 metru a jeho tělo pokrývají malé, štípané šupiny. Jeho tělo má výrazně vřetenovitý tvar, což mu umožňuje rychle se pohybovat vodou a být tak dokonalým predátorem. Typickým znakem tohoto druhu je také malá prsní ploutev a hřbetní ploutev s výraznou ostnitou částí.
Jako ostatní druhy různozubců, i různozubec mexický má ve své dolní čelisti malé a ostré zuby, kterými trhá maso, zatímco v horní čelisti se nacházejí větší, kulaté zuby, používané k drcení tvrdých korýšů a ostatních bezobratlých, které tvoří hlavní část jeho potravy.
Různozubec mexický je rozšířen především v oblasti východního Pacifiku, od Kalifornie po Peru, kde obývá především pobřežní oblasti a mělčiny. Přestože je tento druh žraloka poměrně malý a lidskému oku může působit neškodně, je třeba si uvědomit, že i on je svým způsobem predátorem a je třeba ho respektovat.
Různozubec mexický, podobně jako ostatní druhy žraloků, je ovoviviparní, což znamená, že vejce se uvnitř těla samice vyvíjejí do doby, než jsou mláďata připravena na samostatný život. Po dobu těhotenství, které trvá zhruba 10 měsíců, se žraločí vejce vyvíjejí uvnitř těla matky. Po narození jsou mláďata schopna samostatného života a nepotřebují další péči.
Různozubec mexický je na mezinárodní úrovni považován za málo dotčený druh, nicméně i přesto je důležité si uvědomit, že jako všechna mořská stvoření je i on ohrožen znečištěním oceánů a nadměrným rybolovem.