Zpět na seznam

Rybák běločelý

Sterna striata

Foto: Rybák běločelý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď rybákovití
Rod rybák
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rybák běločelý (Sterna striata), někdy také nazývaný rybák pruhovaný, je druh mořského ptáka patřící do čeledi rybákovitých. Tento druh se vyskytuje na celém světě, s výjimkou severního Atlantiku. Nejpočetnější populace lze nalézt v Austrálii a Novém Zélandu.

Jeho tělo je středně velké, dosahuje délky 38 až 45 cm a rozpětí křídel se pohybuje od 76 do 86 cm. Jeho peří je převážně šedé barvy, s výrazným bílým čelem a černými letkami. Zobák je relativně dlouhý a tenký, žlutavě oranžové barvy. Nožky jsou také oranžové, krátké a zakončené plováky, které mu umožňují výborně plavat.

Rybák běločelý je tažný pták, který žije převážně v blízkosti mořských pobřeží, ale také na ostrovech a v ústí řek. Vyhledává zejména oblasti bohaté na ryby a korýše, které tvoří základ jeho potravy. Zajímavostí je, že dokáže lovit i za letu - s pomocí zraku lokalizuje kořist a poté rychle ponoří hlavu do vody a chytí ji.

Rybák běločelý je monogamní druh a oba rodiče se podílejí na péči o mláďata. Hnízdo si staví na zemi, kam samice naklade jedno až tři vejce. Inkubace trvá přibližně tři týdny a mláďata jsou plně opeřená asi po měsíci od vylíhnutí.

Celkově je rybák běločelý považován za druh s nejmenším rizikem vyhynutí, přesto je v některých oblastech ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a znečištěním moří. Ve volné přírodě se dožívá až 34 let.
Nové fotografie zvířat