Zpět na seznam

Rybák chocholatý

Thalasseus bengalensis

Foto: Rybák chocholatý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď rybákovití
Rod rybák
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rybák chocholatý (Thalasseus bengalensis) je středně velký druh rybáka patřící do třídy ptáků, řádu veslonozí a rodiny rybáků. Tento vodní pták se vyznačuje výraznou chocholkou na hlavě, odtud také jeho název. Má štíhlé tělo, které dosahuje délky až 38 cm a rozpětí křídel může být až 100 cm. Jeho základní barva peří je světle šedá s bílým spodním povrchem a černými konci křídel. Hlava je černá, s výjimkou světlého zobáku, který je velmi dlouhý, tenký a mírně zahnutý.

Rybák chocholatý se vyskytuje především v teplých oblastech Indického a Tichého oceánu, ale lze jej najít i v jihovýchodní Asii, Austrálii a na Havaji. Jeho přirozeným prostředím jsou hlavně pobřežní oblasti a ostrovy, kde se živí rybami a korýši, které loví při rychlém ponoření do vody.

Stejně jako ostatní rybáci, i rybák chocholatý je výborným letcem a potápěčem. Při lovu se dokáže ponořit pod vodní hladinu až do hloubky několika metrů. Hnízdí v koloniích na písečných plážích nebo skalnatých útesech, kde samice klade jeden až dva vejce do jednoduchého hnízda vyhrabaného v písku.

Pro svou krásu a ojedinělý vzhled je rybák chocholatý oblíbeným objektem fotografů a přírodovědců. Přestože jeho populace není aktuálně ohrožena, je důležité chránit jeho přirozené prostředí před znečištěním a ničením, aby si tato fascinující stvoření mohla udržet svou populaci v přírodě.
Mapa výskytu
Foto: Rybák chocholatý - výskyt
Nové fotografie zvířat