Zpět na seznam

Sajga tatarská

Saiga tatarica

Foto: Sajga tatarská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Rod sajga
Váhy a míry
Délka od 100 do 140 cm
Hmotnost od 26 do 69 kg
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Sajga tatarská (Saiga tatarica) je fascinující antilopa, která je jedinečná svým výrazným vzhledem a adaptací na extrémní podmínky stepí a polopouští východní Evropy a střední Asie. Její domovem jsou rozsáhlé prostory Kazachstánu, Mongolska, Ruska a Uzbekistánu.

Sajga tatarská je středně velká antilopa, která měří na výšku asi 60 až 80 cm a váží mezi 26 až 69 kilogramy. Samice jsou obecně menší než samci. Její nejvýraznějším znakem je zvláštní nos, který je velký, nápadně ohnutý směrem dolů a zdánlivě neproporcionálně velký vůči zbytku těla. Tento unikátní nosní orgán má několik funkcí - slouží jako filtr prachu během sušších měsíců a zahřívá studený vzduch během zimy, než vstoupí do plic.

Její srst je krátká a hladká, barvy od světle hnědé po žlutavou, čímž se dokáže skvěle maskovat v trávě stepi. Během zimy se barva srsti mění na bílou, což jí poskytuje přirozenou kamufláž v zimní krajině.

Sajga tatarská je rychlý běžec, dokáže vyvinout rychlost až 80 kilometrů za hodinu. Živí se především travou, bylinami, listy a květy. Je to stádní zvíře, které se někdy shromažďuje do velkých skupin tvořených až tisíci jedinci.

Pohlavní dospělosti dosahují v jednom až dvou letech. Samci během období říje bojují o samice, což může být velmi násilné a často končí zraněními. Březost trvá asi 5 měsíců, po kterých samice rodí obvykle jedno až dvě mláďata.

Bohužel, sajga tatarská je zvířetem kriticky ohroženým, hlavně kvůli nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí. Její rohy jsou v tradiční asijské medicíně velmi ceněné, což vede k jejímu nelegálnímu lovu. Další hrozbou je také stále se zmenšující životní prostor v důsledku rozšiřování zemědělství a průmyslu.

Přes veškeré úsilí o ochranu tohoto druhu bylo v posledních desetiletích zaznamenáno několik masových úhynů, během nichž zemřely tisíce jedinců, což je děsivý pokles v populaci, která se kdysi pohybovala v řádech milionů. Sajga tatarská je tak důkazem toho, jak může lidský vliv dramaticky ovlivnit a ohrozit druh, který byl kdysi hojný.
Nové fotografie zvířat