Taxonomie
Popis zvířete
Škeble říční, vědecky nazývaná Anodonta anatina, je jedním z druhů sladkovodních mlžů, které často najdeme v řekách, jezerech a mokřadech v Evropě a Asii. Tento měkkýš se vyznačuje velkou dvoudílnou mušlí, která může dosáhnout délky až 15 cm. Zbarvení mušle je velmi variabilní a může se pohybovat od zelenošedé po hnědou, v závislosti na konkrétním prostředí, ve kterém škeble žije.
Škeble říční je filtrační živočich, což znamená, že se živí tím, že odfiltruje plankton a jiné mikroskopické organismy z vody. Tímto způsobem hraje důležitou roli v ekosystému, protože pomáhá udržovat čistotu vody.
Tento měkkýš má zajímavý životní cyklus. Samice škeble říční ukládá svá vajíčka do speciálních komůrek ve své mušli, kde jsou oplodněna samčími spermii. Z vajíček se líhnou larvy nazývané glochidie, které se přichytí na tělo ryby a parazitují na ní, dokud nedosáhnou dostatečné velikosti a nezformují se mušle, poté se usazují na dně vodního toku a začínají samostatný život.
Škeble říční je známa svou dlouhověkostí, může žít až 30 let. Její přítomnost často ukazuje na zdravé a čisté vodní ekosystémy, protože je velmi citlivá na znečištění a změny v kvalitě vody. Přestože se nejedná o ohrožený druh, populace škeble říční mohou být narušeny lidskou činností, jako je například výstavba přehrad a jiných vodních staveb.