Zpět na seznam

Theraphosa blondi

Theraphosa blondi

Foto: Theraphosa blondi
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Podkmen klepítkatci
Třída pavoukovci
Řád pavouci
Podřád sklípkani
Popis zvířete
Theraphosa blondi, známý také jako Goliášův pták-jedovatý pavouk nebo Goliášův pták-jedovatý tarantul, je jedním z největších známých druhů pavouků na světě. Pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, zejména z oblasti Surinamu, Guyany, Venezuely a Brazílie. Pavouci tohoto druhu mohou dosahovat průměru až 28 centimetrů napříč nohama a tělo může měřit až 12 centimetrů.

Mají hnědé až černé chloupky pokrývající celé tělo, včetně velkých chelicer (kleštin) a osmi silných a dlouhých nohou, které jsou přizpůsobeny k lovu. Na těle mají také dvě páry očí, které jim umožňují vidět ve tmě.

Theraphosa blondi je noční druh, který tráví většinu dne ukrytý v úkrytech či norách, které si sám vyhrabává. Jsou to oportunističtí lovci, kteří se živí různými druhy menších obratlovců a bezobratlých, včetně hmyzu, malých savců, plazů nebo ptáků.

Samice tohoto druhu jsou známé tím, že dosahují velmi vysokého věku - až 25 let, zatímco samci se dožívají průměrně jen 3 až 6 let. Po páření může samice vytvořit až 100 až 200 vajec, které jsou uloženy v hedvábném kokonu a z nichž se po několika týdnech líhnou malí pavouci.

Navzdory své velikosti a impozantnímu vzhledu je Theraphosa blondi relativně neškodný pro člověka. Jeho kousnutí může způsobit bolest a nepohodlí, ale není smrtelné. Přesto je tato obrovská pavučina často obávaná a je známá svými obrannými chováními, včetně vypouštění bodavých chloupků a hlasitého syčení. Ačkoliv nejsou považováni za ohrožený druh, jejich populace v přírodě je omezená kvůli ztrátě přirozeného prostředí a obchodu s domácími zvířaty.
Nové fotografie zvířat