Zpět na seznam

Tuleň kroužkovaný

Pusa hispida

Foto: Tuleň kroužkovaný
Váhy a míry
Délka od 85 do 160 cm
Hmotnost od 40 do 90 kg
Biologická data
Délka březosti 9 m
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Tuleň kroužkovaný (Pusa hispida), známý také jako kroužkovaný tuleň nebo arktický tuleň, je druh ledního tuleně rodiny fok. Je považován za nejrozšířenější a nejčastější druh tuleně na světě, obývající arktické a subarktické oblasti severní polokoule.

Tento tuleň může dosahovat velikosti 1,5 metru až 1,65 metru a váhy mezi 50 až 70 kilogramy. Samci jsou obecně o něco menší než samice. Mají krátké, silné končetiny a silné tělo, které je pokryto těsným, voděodolným kožichem. Barva srsti se liší od stříbrné až po šedou, černou a bílou, se skvrnami a kroužky, které jim daly jméno.

Tuleň kroužkovaný je typický svými kroužky na těle. Kroužky jsou tmavě šedé až černé, obklopené světlejší šedou, a obvykle jsou uspořádány v několika řadách podél těla zvířete. Jednotlivé kroužky mohou mít průměr až 10 cm.

Jedinečným rysem tuleňů kroužkovaných je jejich schopnost vytvářet dýchací díry v ledu, které jim umožňují zůstat pod hladinou arktických vod po dlouhou dobu. Tito tuleni jsou také skvělí plavci a lovci, kteří se dokážou potápět až do hloubky 90 metrů a zůstat pod vodou až 45 minut.

Jejich strava je složena převážně z ryb a korýšů. Mimo to, loví také různé druhy mlžů a občas i drobnější druhy ptáků. Mají řadu predátorů, včetně polárních medvědů, kosatek, bílých žraloků a lidí.

Rozmnožování tuleňů kroužkovaných probíhá jednou ročně, přičemž samice rodí jedno mládě. Mláďata jsou při narození pokryta hustým bílým kožichem, který jim umožňuje přežít v chladném arktickém prostředí.

Tuleň kroužkovaný je chráněným druhem a přestože jejich populace zůstává stabilní, patří mezi zranitelné druhy kvůli globálnímu oteplování a ztrátě jejich přirozeného prostředí způsobené táním ledovců a ledových ker.
Mapa výskytu
Foto: Tuleň kroužkovaný - výskyt
Nové fotografie zvířat