Zpět na seznam

Vampýr dlouhojazyčný

Glossophaga soricina

Foto: Vampýr dlouhojazyčný
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád letouni
Čeleď listonosovití
Rod vampýr
Váhy a míry
Délka 5 cm
Hmotnost 9 g
Popis zvířete
Vampýr dlouhojazyčný, vědecky známý jako Glossophaga soricina, je malý druh netopýra, který se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Jeho tělo je dlouhé přibližně 7 centimetrů a váží kolem 10 gramů. Barva jeho srsti se liší od tmavě hnědé až po světle hnědou s krémovými odstíny na břiše. Jeho charakteristické rysy zahrnují velmi dlouhý jazyk, který může dosáhnout až 8 centimetrů v délce, a krátké uši. Vampýr dlouhojazyčný je také známý svým prodlouženým čenichem, který je adaptován pro sání nektaru z květů.

Tento druh netopýra je převážně noční, se schopností létat na velké vzdálenosti za potravou. Jeho dlouhý, štíhlý jazyk, pokrytý drobnými štětinkami, se používá k vysávání nektaru a sběru pylu z květů. Tímto způsobem také přispívá k opylování rostlin. Kromě nektaru se může živit také drobným hmyzem, ovocem a dalšími rostlinnými šťávami.

Vampýr dlouhojazyčný je známý svou rychlou a obratnou schopností letu, která mu umožňuje efektivní sběr potravy. Má také velmi citlivý sluch a vynikající navigační schopnosti, které využívá k lokalizaci květů a unikání predátorům. Jeho zrak je však omezen, což je typické pro většinu druhů netopýrů.

Jeho reprodukční cyklus zahrnuje roční období rozmnožování, během kterého samice rodí jedno mládě. Mláďata jsou plně závislá na matce až do doby, než se naučí létat a hledat potravu.

Vampýr dlouhojazyčný nemá v přírodě mnoho přirozených nepřátel, avšak jeho populace je ohrožena především ztrátou přirozeného prostředí, způsobenou odlesňováním a urbanizací. Tento druh je však důležitý pro ekosystémy jako opylovač a hmyzožravec, a je tak chráněn v některých oblastech svého výskytu.
Nové fotografie zvířat