AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Bourec morušový
  • Latinský název
  • Bombyx mori

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:bourcovití
Rod:bourec
Druh:bourec morušový

Facebook

Bourec morušový

Bourec morušový
(Bombyx mori)

Popis zvířete

Bourec morušový, vědecky známý jako Bombyx mori, je hmyz patřící do čeledi bouřkovitých, který je po tisíce let domestikován pro průmyslovou produkci hedvábí. Toto zvíře je původem z severních oblastí Číny, ale dnes je chováno po celém světě, včetně Evropy, Ameriky i Asie.

Bourec morušový má dospělý jedinec šedě bílé barvy, s tělem dlouhým až 3 cm a s rozpětím křídel dosahujícím až 4 cm. Samice jsou obecně větší než samci a mají zaoblenější tělo, zatímco samci mají více štíhlé tělo a delší tykadla, která používají k detekci pohlavních feromonů od samic.

Larvy bouřce morušového, známé také jako bource, jsou bezkřídlé a srostločlenné, s velkou hlavou a válcovitým tělem porostlým krátkými chloupky. Měří až 8 cm na délku. Jsou bílé nebo krémové barvy a požírají listy morušovníku, na kterém zakládají své kokony.

Bouřci morušoví jsou známí pro svou schopnost produkovat hedvábí, který vytváří v podobě tenkých vláken z hedvábných žláz v ústech bource. Tato vlákna jsou potom zpevněna slinami a vytváří se z nich kokon, který slouží jako ochrana pro kuklu během metamorfózy. Celý proces tvorby kokonu trvá asi 2-3 dny. Hedvábí z kokonů bouřce morušového je velmi ceněný pro jeho lesk, hladkost a pevnost.

Bourec morušový je důležitý nejen pro hedvábný průmysl, ale také v biologickém výzkumu jako modelový organismus. Jeho životní cyklus je dobře studován a je relativně snadné ho chovat v laboratorních podmínkách. Jelikož se jedná o nočního motýla, je aktivní především v noci.

Tento zajímavý hmyz má však také své nevýhody. Bource morušové jsou velmi náročné na stravu a nejsou schopné přežít bez listů moruše. Kromě toho mohou být náchylné na různé nemoci a parazity, což může mít dopad na produkci hedvábí.

Podobná zvířata: