AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Chřestýšovec běloretý
  • Latinský název
  • Cryptelytrops albolabris

Známé také jako

  • chřestýšovec zelený

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:zmijovití
Druh:chřestýšovec běloretý

Facebook

Chřestýšovec běloretý

Chřestýšovec běloretý
(Cryptelytrops albolabris)

Popis zvířete

Chřestýšovec běloretý se vyskytuje v oblasti Jižní Číny až Indie, na ostrovech Indonésie, ne však na Malajském poloostrově. Je přizpůsoben životu v korunách stálezelených stromů a bujné nadzemní vegetaci tropického pralesa a jen málo kdy sestupuje na zem. Aktivní je hlavně v noci a normálně loví tak,že v záloze číhá s hlavou a krkem připraveným ve tvaru "S" ,což mu umožňuje okamžitý výpad na kořist,která se nepatrně přiblížila na dosah. Jed tohoto druhu je sice jedovatý, ale zdravého člověka by neměl nijak ohrozit

Živí se obojživelníky, ptáky i drobnými savci. Je živorody, ve vrhu mívá kolem 10ti mláďat. V dospělosti dorůstá kolem 1 metru.

Vzhled

Chřestýšovec běloretý má nápadný bílý nebo žlutý proužek kolem tlamy. Je snadno zaměnitelný s několika jinými zelenými chřestýšovci ze stejné oblasti. Stromový chřestýšovci jsou štíhlejsí a hbitější než jejich pozemní příbuzní,často mívají velké oči a jsou zelení,žlutí nebo namodralí.Od nejjedovatějších zelených hadů ze stejné oblasti se liší zřetelnými tepločivými jamkami,širokou plochou hlavou a lehce kýlnatými šupinami.