Zpět na seznam

Kavče žlutozobé

Pyrrhocorax graculus

Foto: Kavče žlutozobé
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď krkavcovití
Rod kavče
Popis zvířete
Kavče žlutozobé (Pyrrhocorax graculus) je středně velký druh ptačího zástupce z řádu pěvců a z čeledi krkavcovitých. Toto zvíře je řazeno podle taxonomických klasifikací do rodu Pyrrhocorax. Jeho vědecké jméno Pyrrhocorax graculus v překladu znamená `červenozobý milenec` a odkazuje na jeho charakteristický vzhled.

Kavče žlutozobé měří v průměru 37-41 cm, s rozpětím křídel dosahujícím až 75-80 cm. Tento druh je snadno rozpoznatelný díky svému převážně černému peří s modrým a zeleným nádechem, které kontrastuje s jeho jasně žlutým zobákem a končetinami. Má také charakteristické dlouhé ocasní pera, která jsou zakončena bílými konci.

Kavče žlutozobé je endemické pro horské oblasti Evropy, od Pyrenejí, přes Alpy až po Balkán, a dále na východ až po Kavkaz. Obývá převážně vysokohorské oblasti, často v nadmořských výškách nad 2000 metrů, kde preferuje skalnaté svahy a útesy.

Stravování těchto ptáků je variabilní a zahrnuje jak rostlinnou, tak živočišnou potravu. Živí se především hmyzem a jeho larvami, ale také rostlinnými semeny, plody a dokonce i malými obratlovci. Kavče žlutozobé je v přírodě známé svou zvídavostí a inteligencí. Není neobvyklé, že se tyto ptáky setkají v blízkosti horských chat a útulků, kde často vyhledávají odpadky.

Hnízdění probíhá v dutinách skal nebo v nízkých stromech. Samice snáší 3-5 světle modrých vajec s tmavými skvrnami, která jsou inkubována po dobu 17-18 dní. Mladí ptáci pak opouštějí hnízdo po dalších 30-32 dnech.

Kavče žlutozobé je výjimečné nejen svým vzhledem, ale také svým chováním. Je to sociální druh, který často žije v malých skupinách. Jsou to také vynikající letci, kteří jsou schopni provádět akrobatické manévry při letu. Toto zvíře je tak fascinujícím zástupcem evropské ptactva.
Mapa výskytu
Foto: Kavče žlutozobé - výskyt
Nové fotografie zvířat