AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Skalník zpěvný
  • Latinský název
  • Monticola saxatilis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:pěvci
Čeleď:drozdovití
Rod:skalník
Druh:skalník zpěvný

Facebook

Skalník zpěvný

Skalník zpěvný
(Monticola saxatilis)

Popis zvířete

Skalník zpěvný (Monticola saxatilis) je malý, ale robustní druh pěvce, který je známý svým krásným zpěvem a pestrobarevným zbarvením. Toto zvíře je charakteristické svým velkým, silným zobákem, který je černý a má světle šedou špičku. Na hlavě má modré peří, které pokračuje po hřbetě a horní části křídel. Spodní části těla jsou oranžové až šedé.

Váží obvykle kolem 50 gramů a měří 20-22 cm na délku. Samci jsou výraznější než samice, které mají méně výrazné zbarvení, hlavně šedé a hnědé tóny. Mladí jedinci se podobají samicím, ale mají tmavší peří na hlavě a hřbetě.

Skalník zpěvný se vyskytuje především v horských a skalnatých oblastech v Evropě a Asii. Zahrnuje oblasti od Pyrenejí, přes Středozemí, až po jihozápadní Asii. Preferuje otevřené lesy, skalnaté svahy a horské luky.

Jeho strava se skládá převážně z malých bezobratlých, jako jsou hmyz, pavouci a měkkýši. Také se ale může živit malými obratlovci jako je například ještěrka.

Jedná se o monogamní druh. Rozmnožování probíhá jednou ročně, obvykle v dubnu až červnu. Hnízdo je budováno v skalních štěrbinách nebo pod kameny. Samice snáší 4-6 bílých, s červenohnědými skvrnami, vajec, na kterých sedí po dobu 13-17 dní.

Skalník zpěvný je známý svým silným a melodickým zpěvem, který je často slyšet zejména ráno a večer. Tento zpěv je složený z krátkých, ostrých tónů a dlouhých melodií.