Foto: Kajka
Seznam zvířat, patřících do skupiny kajka
Popis zvířete
Kajka (Somateria) je druh kachny, která je součástí rodiny kachen Anatidae. Toto zvíře je známé pro svůj skvělý schopnost potápění a lov pod vodou. Kajky jsou poměrně velké, s robustním tělem a silným krkem. Jejich zobák je široký a plochý, což jim umožňuje efektivně lovit ryby a korýše, které se stávají hlavní součástí jejich stravy.

Kajka je charakteristická svým jedinečným zbarvením. Samci bývají většinou černí nebo tmavě hnědí s bílými značkami a v období námluv získávají bohaté barvy a vzory. Samice jsou obecně méně výrazné, s hnědým až šedým zbarvením, které jim pomáhá lépe se maskovat.

Kajky jsou vynikající plavci a potápěči a jsou schopné zůstat pod vodou až dvě minuty. Když se potápějí, uzavřou své nozdry, aby zabránily vniknutí vody do jejich těla.

Jedná se o sociální zvířata, která často žijí ve velkých koloniích. Během období rozmnožování však dospělí ptáci vyhledávají izolaci, aby si vybudovali hnízda a vychovávali své mládě.

Kajky jsou široce rozšířené na severní polokouli, zejména v oblastech subarktických a arktických moří. Jsou to stěhovavé ptáci a v zimě migrují do teplejších oblastí.

Kajky jsou také známé svým hlučným křikem a hlasitými zvuky, které vydávají, když jsou vyrušeny. Jejich zvuky jsou často slyšet z daleka a jsou jedním z typických znaků pobřežních oblastí, kde žijí.

Kajky se vyznačují dlouhou dobou života, většinou se dožívají až 20 let. Jsou to monogamní ptáci, kteří si vybírají jednoho partnera na celý život. Partnerství se obvykle vytváří v raném věku a během celého života spolu vyvíjejí silné pouto.

Kajky jsou velmi ceněné pro své peří, které je často používané v průmyslu pro výrobu teplých oděvů a spacích pytlů. Přestože jsou ohroženy lovem a ztrátou přirozeného prostředí, jejich populace jsou obecně stabilní díky ochranářským opatřením.
Nové fotografie zvířat