Zpět na seznam

Nosorožec dvourohý severozápadní

Diceros bicornis longipes

Foto: Nosorožec dvourohý severozápadní
Známé také jako
  • Nosorožec dvourohý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád lichokopytníci
Čeleď nosorožcovití
Rod nosorožec
Stav ohrožení
Vyhynulý
Popis zvířete
Nosorožec dvourohý severozápadní (Diceros bicornis longipes), známý také jako nosorožec západoafrický, je jedním ze subspecií nosorožce dvourohého, který má svébytné charakteristiky a životní styl. Tento masivní tvor se vyznačuje tmavě šedou kůží, která je téměř černá a pokrývá celé tělo. Jeho hlavním poznávacím znamením jsou dva rohy na nose, z nichž přední je větší a může dosahovat délky až 1,3 metru. Kůže tohoto nosorožce je silná a zprohýbaná, tvořící přirozený obrněnec.

Nosorožec dvourohý severozápadní je velký savci, který dosahuje hmotnosti až 1400 kg a délky těla až 3,8 metru. Má silné a robustní tělo s relativně krátkými končetinami. Na hlavě má malé, zaoblené uši a malé oči s omezeným zorným polem, ale má silný čich a dobrý sluch.

Přirozeným prostředím nosorožce dvourohého severozápadního jsou savany a buše Západní Afriky. Je to samotářské zvíře, které má tendenci strávit většinu dne odpočíváním ve stínu a je aktivní hlavně v noci. Je to býložravec, který se živí především listím, větvemi, květy a plody.

Bohužel, tento poddruh nosorožce dvourohého je považován za vyhynulý v divočině, především kvůli pytláctví, které bylo motivováno obchodem s jeho rohy. Poslední zaznamenaný jedinec této poddruhy zemřel v roce 2011 v zoo v České republice. Ačkoli byly vynaloženy značné úsilí na ochranu a zachování tohoto druhu, situace nosorožce dvourohého severozápadního je velmi vážná a vyžaduje další mezinárodní opatření.
Nové fotografie zvířat