Zpět na seznam

Nosorožec tuponosý severní

Ceratotherium simum cottoni

Známé také jako
  • Nosorožec cottonův
  • Nosorožec širokohubý severní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád lichokopytníci
Čeleď nosorožcovití
Rod nosorožec
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Nosorožec tuponosý severní (Ceratotherium simum cottoni) je jedním z poddruhů nosorožce tuponosého a zároveň jedním z největších suchozemských savců na světě. Tato fascinující bytost, která se vyznačuje mohutným tělem pokrytým šedým až šedobílým kůžovitým růžkem, je vážně ohrožena vyhynutím.

Nosorožec tuponosý severní dosahuje v průměru délky 3,4 až 3,8 metru a výšky v rameni asi 1,5 metru. Jeho hmotnost se pohybuje kolem 1 700 až 2 300 kilogramů. Výrazným znakem tohoto druhu je jeho typický tupý nos, na kterém má dva rohy. Přední roh může dosahovat délky až 150 cm, zatímco zadní je obvykle kratší.

Jeho tělo je pokryto hrubou, téměř bezbarvou kůží, která na některých místech vytváří charakteristické záhyby připomínající zbroj. Nosorožec má malé, ale průrazné oči umístěné na obou stranách hlavy a malé kulaté uši, které se mohou nezávisle otáčet a pomáhají mu detekovat zvuky v okolí.

Nosorožec tuponosý severní preferuje obývat otevřené prostory s krátkou rostlinností, jako jsou savany a lesostepi. Živí se převážně rostlinnou stravou, konkrétně trávou, listím, větvemi, plody a kůrou stromů.

Tento poddruh je známý svým poměrně klidným a mírumilovným chováním. Ačkoli jsou nosorožci tuponosí severní samotáři, někdy se sdružují do malých skupin, které tvoří především matky s mláďaty.

Co se týče reprodukce, samice nosorožce tuponosého severního rodí jedno mládě po březosti trvající asi 16 měsíců. Mláďata pak zůstávají s matkou až do věku 2-3 let.

Nosorožec tuponosý severní bohužel patří mezi kriticky ohrožené druhy. Hlavními důvody jeho poklesu jsou pytláctví kvůli ceněným rohům a ztráta přirozeného prostředí. Dnes se odhaduje, že v přírodě žije už jen několik jedinců tohoto poddruhu.
Mapa výskytu
Foto: Nosorožec tuponosý severní - výskyt
Nové fotografie zvířat