Zpět na seznam

Pižmovka ostruhatá

Plectropterus gambensis

Známé také jako
  • Kachna ostruhatá
Popis zvířete
Pižmovka ostruhatá (Plectropterus gambensis), známá také jako pižmová kachna nebo africká husa, je impozantní vodní pták, který je zároveň největším druhem husy na světě. Toto zvíře je původem z Afriky, kde se vyskytuje na rozlehlých mokřadech, jezerech a řekách. Pižmovka ostruhatá je charakteristická svým jedinečným vzhledem. Má mohutné tělo vážící až 10 kg a pokryté je tmavě hnědým peřím s bílými skvrnami na křídlech a ocasu. Hlava je menší, s krátkým, silným zobákem a červenými očima. Zvláštností pižmovky ostruhaté je ostruha na křídlech, kterou používá při obraně.

Pižmovka ostruhatá má velmi širokou dietu, která zahrnuje jak rostlinnou stravu, tak drobné živočichy. Živí se vodními rostlinami, semeny, ořechy, hmyzem, korýši, rybami nebo obojživelníky. Díky své velikosti a síle je schopná ulovit i větší kořist, jako jsou malí ptáci nebo savci.

Tento druh je známý svým hlasitým, kvákavým zpěvem, kterým komunikuje se svým partnerem a varuje před hrozbou. Pižmovka ostruhatá je monogamní, což znamená, že si pár zůstává věrný po celý život. Hnízdo si staví na zemi v husté vegetaci, a to z větví a listů. Samice klade 7 až 15 vajec, která inkubuje po dobu 35 dnů.

Přestože pižmovka ostruhatá nemá v přírodě mnoho přirozených nepřátel díky své velikosti a ostruhám, je ohrožována lidskou činností. Ztráta přirozeného prostředí, lov a znečišťování vod jsou hlavními hrozbami pro tento druh. Nicméně, pižmovka ostruhatá je stále poměrně hojná a není považována za ohrožený druh.
Nové fotografie zvířat