Zpět na seznam

Slon indický

Elephas maximus

Váhy a míry
Výška v kohoutku od 2 do 4 m
Délka 3,5 m
Hmotnost od 3 do 5 t
Délka ocasu od 1 do 1,5 m
Biologická data
Délka života od 9 do 15 let
Délka březosti od 18 do 22 m
Počet mláďat 1 - 2
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Slon indický (Elephas maximus) je velký a impozantní savčec, který je jedním z největších pozemských živočichů na světě. Známý svou hustou šedou kůží, mohutným tělem a dlouhými kly, je slon indický také výjimečný svými velkými, kulatými ušima a dlouhým chobotem, který používá k manipulaci s objekty, jako je jídlo, voda a dokonce i k sociální interakci s ostatními slony.

Typický slon indický dosahuje délky 6 až 7 metrů a váhy mezi 2 a 5 tunami. Samci bývají větší než samice a mají také výraznější kly. Samice naopak bývají menší a jejich kly jsou buď malé, nebo úplně chybí.

Sloni indičtí jsou vysoce sociální zvířata, která žijí v sestrinských skupinách vedených starší a zkušenou samičkou, známou jako matriarcha. Tyto skupiny mohou mít 20 a více členů. Samci obvykle žijí samostatně nebo v malých skupinách se stejným pohlavím.

Sloni indičtí jsou rostlinní jídložrouti, kteří konzumují velké množství listí, trávy, ovoce a kůry stromů. Mají poměrně pomalý metabolismus a tráví většinu dne žvýkáním potravy.

Jejich přirozeným biotopem jsou tropické lesy, savany a bažiny Indie, Nepálu, Bangladéše a Bhútánu. Jsou také schopni se adaptovat na život v blízkosti lidských obydlí a polí.

Slon indický je v současné době klasifikován jako ohrožený druh, hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a ilegálnímu lovu kvůli slonovině. Právě proto jsou věnovány značné úsilí k ochraně tohoto druhu a jeho přirozeného prostředí.

Slon indický je také známý svou inteligencí, schopností učit se a pamětí. V některých kulturách jsou považováni za posvátná zvířata a jsou často zobrazováni v umění, literatuře a náboženských rituálech.
Mapa výskytu
Foto: Slon indický - výskyt
Nové fotografie zvířat