Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Tesařík dubový (Plagionotus arcuatus) je druh brouka, který patří do čeledi tesaříkovitých. Měří až 18 mm, tělo má nepravidelně oválné a svrchu je hrbolaté. Zbarvení je světle hnědé až tmavě hnědé s bílým až krémovým vzorem. Na hřbetě má několik výrazných výrůstků. Hlava je krátká a široká, s velkými, mohutnými mandibulami. Tykadla jsou dlouhá a tenká, s drobnými články na koncích. Zadeček je rozšířený a na konci má dva malé, ostré hroty.
Tesařík dubový je běžným druhem v Evropě, ale může se vyskytovat i v dalších částech světa. Preferuje dubové lesy, kde se živí dřevem a jeho hnilobou. Dospělí brouci se živí šťávami z dřeva a listů, zatímco larvy se živí dřevem a jeho hnilobou. Vyskytuje se především na dubech, ale může být nalezen i na jiných listnatých stromech.
Tento druh brouka je známý svým unikátním způsobem rozmnožování. Samice klade vejce do dutin ve dřevě, kde se z nich vyvíjejí larvy. Larvy se pak vyhrabávají ven a přeměňují se v kukly, z nichž se nakonec vyvíjejí dospělci. Doba od kladení vajec po vylíhnutí dospělců je přibližně rok.
Tesařík dubový je obecně považován za škůdce, protože může způsobovat škody na dřevěných konstrukcích. Ale na druhou stranu, hraje důležitou roli v ekosystému, protože pomáhá při rozkladu dřeva a jeho recyklaci zpět do půdy.