Zpět na seznam

Tur domácí baliský

Bos javanicus f. banteng

Foto: Tur domácí baliský
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Tur domácí baliský, vědecky známý jako Bos javanicus f. banteng, je vzácné a ohrožené velké skotobitné zvíře, které pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z oblastí jako je Indonésie, Malajsie, Thajsko a Vietnam. Je příbuzný divokému volovi a je nejmenším ze tří druhů tura.

Tento tur měří v průměru od 1,55 do 1,65 metru na výšku v kohoutku a jeho hmotnost se pohybuje mezi 600 až 800 kg u samců a 540 až 600 kg u samic. Samci mají krásnou temně hnědou až černou srst, zatímco samice a mláďata jsou obvykle světle hnědé. Samci mají také výrazné bílé značky na nohou, zádech a hřbetě, a jejich rohy jsou delší a širší než u samic, dosahují délky až 75 cm.

Tur domácí baliský je převážně noční tvor, který stráví většinu dne odpočíváním v hustém podrostu nebo blízko vodních zdrojů, aby se vyhnul horku. Živí se převážně travou, listy, květy, výhonky, ovoce a kůrou stromů.

Jeho chování je poměrně tiché a plaché, často žije v malých skupinách tvořených ze samic a mláďat, zatímco samci jsou většinou samotáři. Březost trvá přibližně 285 dní, po kterých samice rodí jedno mládě.

Bohužel, tento druh je silně ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí, nelegálnímu lovu a konkurenci s domácím skotem. I přes různá ochranářská opatření, počet těchto zvířat v divočině stále klesá. Tur domácí baliský je významný nejen pro svou biologickou a ekologickou roli, ale také pro svůj kulturní význam pro místní komunity v jihovýchodní Asii.
Nové fotografie zvířat