Zpět na seznam

Velevrub nadmutý

Unio tumidus

Foto: Velevrub nadmutý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen měkkýši
Třída mlži
Čeleď velevrubovití
Rod velevrub
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Velevrub nadmutý, vědecky známý jako Unio tumidus, je druh sladkovodního mlže, který patří do čeledi velevrubovitých. Je to považováno za největší zástupce sladkovodních mlžů v Evropě, s délkou ulity dosahující až 10 centimetrů. Velevrub nadmutý je snadno rozpoznatelný díky své husté, mohutné a velmi odolné ulitě, která má charakteristicky tmavě zelenou barvu s pruhy v různých odstínech hnědé. Na povrchu ulity jsou často viditelné drobné rýhy.

Tento druh mlže obývá především stojaté vody, jako jsou rybníky, nádrže a pomalé řeky, kde se zdržuje převážně v hloubce 1-2 metry. Velevrub nadmutý preferuje písčité a štěrkovité dno, kde se dokáže zahrabat a skrýt před predátory.

Velevrub nadmutý je dvoudomý druh, což znamená, že samice a samci jsou odděleně a v průběhu rozmnožování dochází k oplodnění. Samice pak uchovávají fertilizovaná vajíčka ve svých žábrách, kde se larvy vyvíjejí, než jsou vypuštěny do vody.

Ve stravě velevrubu nadmutého převažují organické částice, fytoplankton a detritus, které filtruje z vody. Velevrub nadmutý, stejně jako ostatní sladkovodní mlži, hraje důležitou roli v ekosystému, protože pomáhá udržovat čistotu vody tím, že filtrováním odstraňuje nečistoty.

Jeho životní cyklus je poměrně dlouhý, dosahuje až 15 let, což z něj dělá jedno z nejdéle žijících bezobratlých živočichů.

Jako mnoho jiných druhů sladkovodních mlžů je velevrub nadmutý ohrožen ztrátou přirozeného prostředí, znečištěním vody a invazivními druhy. Je proto chráněný v mnoha zemích a jeho populace je pečlivě sledována a monitorována.
Nové fotografie zvířat