Taxonomie
Stav ohrožení
Popis zvířete
Racek bělokřídlý (Larus glaucoides) je elegantní pták patřící do čeledi Rackovití. Jeho pochopení je vyskytující se především ve severním Atlantiku, obzvláště v oblastech Grónska a východní Kanady. Je to středně velký druh racka, který dosahuje délky těla okolo 55-67 cm a v rozpětí křídel měří okolo 125-150 cm.
Jeho opeření je převážně bílé, s jasně žlutým zobákem, který je na konci černě zbarvený. Charakteristickým znakem jsou jeho jasně bílé křídla bez jakéhokoliv černého zbarvení na konci, odtud pochází i jeho název. Oči jsou tmavě hnědé s jasně červenými očními kruhy. Mladí jedinci mají světle hnědé opeření, které s přibývajícím věkem bělá.
Racek bělokřídlý je přizpůsobivý pták, který se dokáže živit širokou škálou potravy. Jeho strava zahrnuje ryby, korýše, mlže, hmyz, a někdy dokonce i malé savce nebo ptáky. Také se může živit odpadky z lidských obydlí.
Tento druh ptáků je monogamní a většinou si nachází partnera na celý život. Hnízdění probíhá v koloniích na skalnatých pobřežích nebo ostrovech. Samice klade obvykle 2-3 vejce, která jsou pak oba rodiče střídavě zahřívají po dobu 25-27 dnů. Mladí ptáci jsou poté schopni opustit hnízdo po dalších 35-40 dnech.
Racek bělokřídlý je obecně tichý pták, ale v období hnízdění se stává hlučnějším. Jeho zpěv je charakteristický a skládá se z různých krákavých a kvílivých zvuků.
Aktuálně je tento druh považován za málo dotčený, avšak globální ohrožení, jako jsou klimatické změny a znečištění moří, mohou mít významný dopad na jeho populaci. Racek bělokřídlý je chráněný podle Bernské úmluvy a Bonnské úmluvy, stejně jako v některých zemích, včetně Velké Británie a Norska.