Zpět na seznam

Racek bělokřídlý

Larus glaucoides

Foto: Racek bělokřídlý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď rackovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek bělokřídlý (Larus glaucoides) je elegantní pták patřící do čeledi Rackovití. Jeho pochopení je vyskytující se především ve severním Atlantiku, obzvláště v oblastech Grónska a východní Kanady. Je to středně velký druh racka, který dosahuje délky těla okolo 55-67 cm a v rozpětí křídel měří okolo 125-150 cm.

Jeho opeření je převážně bílé, s jasně žlutým zobákem, který je na konci černě zbarvený. Charakteristickým znakem jsou jeho jasně bílé křídla bez jakéhokoliv černého zbarvení na konci, odtud pochází i jeho název. Oči jsou tmavě hnědé s jasně červenými očními kruhy. Mladí jedinci mají světle hnědé opeření, které s přibývajícím věkem bělá.

Racek bělokřídlý je přizpůsobivý pták, který se dokáže živit širokou škálou potravy. Jeho strava zahrnuje ryby, korýše, mlže, hmyz, a někdy dokonce i malé savce nebo ptáky. Také se může živit odpadky z lidských obydlí.

Tento druh ptáků je monogamní a většinou si nachází partnera na celý život. Hnízdění probíhá v koloniích na skalnatých pobřežích nebo ostrovech. Samice klade obvykle 2-3 vejce, která jsou pak oba rodiče střídavě zahřívají po dobu 25-27 dnů. Mladí ptáci jsou poté schopni opustit hnízdo po dalších 35-40 dnech.

Racek bělokřídlý je obecně tichý pták, ale v období hnízdění se stává hlučnějším. Jeho zpěv je charakteristický a skládá se z různých krákavých a kvílivých zvuků.

Aktuálně je tento druh považován za málo dotčený, avšak globální ohrožení, jako jsou klimatické změny a znečištění moří, mohou mít významný dopad na jeho populaci. Racek bělokřídlý je chráněný podle Bernské úmluvy a Bonnské úmluvy, stejně jako v některých zemích, včetně Velké Británie a Norska.
Nové fotografie zvířat