AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Sýček králičí
  • Latinský název
  • Athene cunicularia

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:ptáci
Podtřída:letci
Řád:sovy
Čeleď:puštíkovití
Rod:sýček
Druh:sýček králičí

Váhy a míry

  • Délka:
  • 25 cm

Mapa výskytu

vyskyt

Facebook

Sýček králičí

Sýček králičí
(Athene cunicularia)

Popis zvířete

Sýček králičí (Athene cunicularia) je asi 25 cm velká, široce rozšířená sova z čeledi puštíkovitých. Obývá otevřené suché krajiny s nízkou vegetací, nejčastěji pastviny, zemědělskou krajinu a polopouště na velkém území Severní a Jižní Ameriky. Jedinci ze Severní Ameriky jsou přitom tažní se zimovišti ve Střední Americe, jedinci z populací jihoamerických však na svých hnízdištích setrvávají po celý rok.

Na rozdíl od většiny ostatních puštíkovitých je aktivní také ve dne a zdržuje se zejména na zemi. Na kořist, kterou tvoří široká řada bezobratlých živočichů (např. velký hmyz) i malých obratlovců (zejména hlodavci), číhá na vyvýšeném místě (např. na spadlém kmeni nebo kamenu).

Je obvykle monogamní a hnízdí v norách. V Severní Americe začíná hnízdit během konce března a v dubnu, kdy samice do hnízda klade 4-12 (průměrně 9) vajec, na kterých sedí sama po dobu 3-4 týdnů. Během období, kdy samice provádí inkubaci, ji samec do hnízda nosí potravu. Po čtyřech týdnech jsou již mláďata schopna létat na krátkou vzdálenost a začínají opouštět hnízdní noru. Rodiče je však přestávají zcela krmit až po 1-3 měsících.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii