Zpět na seznam

Jeseter velký

Acipenser sturio

Foto: Jeseter velký
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída paprskoploutví
Řád jeseteři
Čeleď jeseterovití
Rod jeseter
Váhy a míry
Hmotnost od 150 do 330 kg
Popis zvířete
Jeseter velký (latinsky Acipenser sturio), někdy také zvaný jako jeseter evropský, je jedním z největších druhů jeseterů a také jedním z největších sladkovodních ryb vůbec. Je to druh, který je považován za velmi starobylý, s historií sahající až 200 milionů let zpět. Tento druh je považován za kriticky ohrožený a je chráněn jak evropskými, tak mezinárodními zákony.

Jeseter velký může dorůst až do délky 6 metrů a vážit až 400 kilogramů, i když v dnešní době jsou takové exempláře vzácné. Jeho tělo je protáhlé a pokryté pěti řadami kostěných štítků, které mu dodávají typický vzhled. Má dlouhý špičatý rypec a ústa bez zubů, která jsou schopna vytáhnout do úzkého, trubicovitého otvoru, jenž mu umožňuje sát drobné živočichy ze dna.

Tento velký jeseter žije převážně ve slané vodě Atlantického oceánu, od severní Skandinávie až po severní Afriku, ale pro tření migruje do sladkých vod velkých řek. Živí se převážně drobnými bezobratlými živočichy, které nasává ze dna, ale také malými rybami a mořskými rostlinami.

Jeseter velký má velmi pomalý růst a doba do pohlavní dospělosti je relativně dlouhá. Samice se třou jen jednou za 4 až 6 let a jejich vajíčka jsou velmi žádaná pro výrobu kaviáru. Toto spolu s nadměrným rybolovem a ztrátou přirozených třecích stanovišť vedlo k tomu, že se stavy jesetera velkého výrazně snížily a dnes je tento druh na pokraji vyhynutí. Naštěstí existují různé iniciativy na ochranu a obnovu jeho populace.
Nové fotografie zvířat